Naleśniki – znane i kochane na całym świecie do tego stopnia, że ciężko stwierdzić gdzie tak naprawdę przyrządzono je po raz pierwszy. Maksymalnie uniwersalne, podawane na słodko: z dżemem, serem, kremem czekoladowym, ale także na słono: z pieczarkami, mięsem, meksykańskim farszem, w formie krokietów, czy tortu naleśnikowego. Z tego tekstu dowiecie się jak zrobić naleśniki i co jest sekretem tych idealnych.
Pierwszym “sekretem” doskonałych naleśników jest użycie gazowanej wody mineralnej zamiast zwykłej, która sprawia, że ciasto naleśnikowe staje się znacznie delikatniejsze. Warto pamiętać również, by do ciasta dodać łyżkę tłuszczu. Może być to dowolny olej lub oliwa. Tłuszcz dodany do ciasta sprawi, że ciasto nie będzie przyklejać się do patelni, a my nie będziemy musieli stale jej natłuszczać. Ciasto naleśnikowe warto również odłożyć na 30 minut po przygotowaniu, by mogło odpocząć. Niewątpliwie jednak najważniejszą odpowiedzią na pytanie – Jak zrobić naleśniki? jest dobry przepis, dlatego poniżej zamieszczam swoją, zawsze udaną recepturę.
Jak zrobić naleśniki? – przepis.
Składanki:
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody mineralnej gazowanej
- 200g mąki
- 1-2 łyżki tłuszczu
- szczypta soli
- szczypta cukru*
*W wersji na słodko.
Wykonanie:
Jajka mieszamy z mlekiem i wodą mineralną. Dodajemy tłuszcz, przesianą mąkę, sól i cukier (jeśli używamy). Wszystkie składniki mieszamy do bardzo dokładnego połączania. Naleśniki smażymy na mocno rozgrzanej patelni przez niecałą minutę z każdej strony (do zarumienienia).
Z czym podać naleśniki?
- z dżemem, konfiturą lub marmoladą
- z twarogiem, ricottą, mascarpone lub serkiem homogenizowanym
- z jogurtem naturalnym
- z masłem orzechowym lub czekoladowym
- ze świeżymi owocami
- z bitą śmietaną i czekoladą
- z pieczarkami
- z farszem mięsnym
- z farszem meksykańskim
- z pieczonymi warzywami
Składniki:
Wykonanie:
Podziel się przepisem: