Pierogi leniwe – przepyszna propozycja z naszej rodzimej kuchni polskiej. Podobno dobrych rzeczy się nie ulepsza – w przypadku tych pierogów, czy też raczej klusek, jak w moim domu zwykło się je nazywać, zgadzam się z tą tezą w stu procentach. Poniższy przepis śmiem nazwać idealnym i najlepszym – tak nie boję się tych odważnych określeń :) Leniwe z tego przepisu wychodzą fenomenalne. Idealne w konsystencji, delikatnie słodkie i oczywiście koniecznie polane topionym masłem z podprażoną bułką tartą i szczyptą cukru. Taka forma podania leniwych zawsze pojawia się u mnie w domu i wszyscy domownicy taką formę lubią najbardziej. Tworząc ten przepis dodałem jeden, dosyć nietypowy składnik – miętę. Możecie ją pominąć, jednak uważam, że świetnie się tutaj sprawdza i orzeźwia całe danie, co czyni je jeszcze pyszniejszym. Muszę przyznać że pierogi leniwe to danie, którym mogę zajadać się niemal bez przerwy – pyszna klasyka, która nie odchodzi do lamusa. Wypróbujcie koniecznie ten przepis i podzielcie się swoją opinią na jego temat oraz swoimi sprawdzonymi sposobami na leniwe! Pychota :) Więcej moich przepisów na obiady znajdziecie również pod tym linkiem.
Pierogi leniwe
Składniki:
- twaróg 400 g
- ugotowane ziemniaki 2
- jajka 2
- mąka pszenna 1 szklanka
- szczypta sól 1 szczypta
Dodatkowo:
- masło kilka łyżek
- bułka tarta 2-3 łyżki
- cynamon 1 szczypta
- cukier brązowy do smaku
- mięta do dekoracji
Wykonanie
- 1. Ser biały zmielić wraz z ostudzonymi ziemniakami. Wyłożyć na stolnicę obficie posypaną mąką. Wbić jajka, dodać szczyptę soli i dorzucić przesianą mąkę (w zależności od sera, może być jej potrzebne mniej lub więcej). Gotowe ciasto najlepiej podzielić na 3-4 części i formować z nich podłużny wałeczek. Delikatnie spłaszczyć go nożem i kroić w kształt rombu.
- Gotować partiami we wrzącej, z lekka osolonej wodzie. Gdy wypłyną, odczekać około minuty i wykładać na talerz. Polać roztopionym masłem z łyżką bułki tartej i szczyptą cynamonu. Posypać cukrem trzcinowym i udekorować miętą