Miodownik z masą grysikową i powidłami śliwkowymi. Święta, święta i po świętach… Pewnie nie macie już ochoty po nich na nic słodkiego, ale ja idąc na przekór dzielę się dzisiaj z Wami przepisem na miodownik, taki klasyczny, z masą grysikową i powidłami śliwkowymi. Wyszedł on nadzwyczajnie smaczny. Sekretem dobrego miodownika jest jego wcześniejsze przygotowanie, które pozwoli na przegryzienie się składników i sprawi, że ciasto zmięknie. Polecam również wykorzystanie naturalnego miodu. Sztuczny miód może niestety zapobiec temu procesowi. Więcej moich przepisów na ciasta i desery znajdziecie pod tym linkiem.
W tym przepisie przyda Ci się:
Miodownik z masą grysikową i powidłami śliwkowymi
Miodownik z masą grysikową i powidłami śliwkowymi. Klasyczne ciasto, które na moim stole gości tylko dwa razy w roku - na Wielkanoc i Boże Narodzenie.
Składniki:
Ciasto:
- mąka pszenna 3 szklanki
- cukier 2/3 szklanki
- soda oczyszczona 1 łyżeczka
- masło 1 łyżka
- miód 3 łyżki
- śmietana 18% 4 łyżki
- żółtka 4
Masa:
- mleko 1,2 (1200 ml) litra
- kasza manna 13 łyżek
- cukier ponad 1/2 szklanki
- masło 265 g
Dodatkowo:
- powidła śliwkowe 400 g
- czekolada gorzka 50 g
- czekolada mleczna 50 g
- wiórki kokosowe do posypania
Wykonanie
- Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sodę, cukier, masło, miód, śmietanę, następnie żółtka. Ciasto bardzo dokładnie zagniatamy (dobrze wyrabia się przy użyciu haka w robocie kuchennym) i wkładamy do lodówki na około 2 godziny. Po tym czasie ciasto dzielimy na 3 części i każdą rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach naszej formy*. Każdy blat pieczemy osobno w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 10-15 minut.
- W garnku mieszamy razem mleko, cukier i kaszę manną. Cały czas bardzo intensywnie mieszając podgrzewamy całość do zagotowania i pozostawiamy na ogniu jeszcze ok. 3 minut. Ugotowaną kaszę odstawiamy w chłodne miejsce.
- Masło ucieramy na puch. Dodajemy po jednej łyżce zupełnie zimnej kaszy. Gotową masę wstawiamy na chwilę do lodówki.
- Zimny blat smarujemy obficie powidłami śliwkowymi, a na nich rozsmarowujemy połowę masy. Przykrywamy drugim blatem, ponownie smarujemy powidłami i rozsmarowujemy masę, przykrywamy trzecim blatem.
- W garnuszku z kilkoma łyżeczkami mleka roztapiamy czekoladę i delikatnie ostudzoną polewamy ciasto. Posypujemy kokosem. Pozostawiamy do "przegryzienia". Najlepiej smakuje po kilku dniach.
- (!) Ciasto bardzo ciężko się wałkuje.
Składniki:
Wykonanie:
Podziel się przepisem: