Sernik dyniowy z sosem karmelowym. Zupełna rozpusta – tak ten sernik powinien się nazywać. Sernik z purée dyniowym na mocno orzechowym spodzie brownie, z polewą śmietanową, warstwą konfitury brzoskwiniowej i pysznym sosem karmelowym. Mówię Wam – obłęd! Więcej moich przepisów na ciasta i desery znajdziecie TUTAJ.
Sernik dyniowy z sosem karmelowym
Sernik dyniowy z sosem karmelowym. Wypróbuj ten przepis na sernik dyniowy na ciasteczkowym spodzie, polany karmelem. Z pewnością zachwyci Twoich gości!
Składniki:
Spód:
- czekolada gorzka 75 g
- masło 75 g
- jajko 1
- cukier 55 g
- mąka pszenna 60 g
- orzechy włoskie (posiekanych) 1 garść
Masa serowa:
- twaróg ponad 1kg
- purée z pieczonej dyni 1 szklanka
- jajka 5
- żółtka 2
- słodzone mleko zagęszczone 2 szklanki
- śmietana 30% 1/2 szklanki
- mąka ziemniaczana 3 łyżki
- cukier z wanilią 2 łyżki
- cynamon 1 szczypta
Sos karmelowy
- masło 1/4 szklanki
- miód 1/4 szklanki
- cukier 1/4 szklanki
- śmietana 30% 1 szklanka
Dodatkowo:
- śmietana 18% 280 g
- cukier 3 łyżki
- dżem brzoskwiniowy 250 g
Źródło: Nieco zmodyfikowany przepis ze strony kwestiasmaku.pl.
Wykonanie
- Masło i czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy cukier, jajka i miksujemy na wysokich obrotach. Przesiewamy mąkę i dorzucamy posiekane orzechy. Bardzo dokładnie mieszamy. Spód formy wykładamy papierem do pieczenia i równomiernie rozprowadzamy ciasto. Wkładamy do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 10 minut.
- Twaróg mielimy trzykrotnie. Dodajemy purée dyniowe, mąkę ziemniaczaną, cukier z wanilią i cynamon. Miksujemy na wolnych obrotach. Następnie stopniowo dorzucamy po jednym jajku i żółtku. Wlewamy śmietankę i mleko skondensowane. Dokładnie miksujemy i masę serową wylewamy na podpieczony czekoladowy spód. Wkładamy do piekarnika i w temperaturze 175 stopni pieczemy ok. 15 minut. Po tym czasie temperaturę redukujemy do 120 stopni i sernik pieczemy przez kolejne 1,5 godziny.
- Upieczony sernik wyciągamy z piekarnika. Kwaśną śmietanę mieszamy z cukrem i rozsmarowujemy na wierzchu. Pieczemy ponownie, w tej samej temperaturze, przez 15 minut.Gotowy sernik pozostawiamy w chłodnym miejscu do ostudzenia. Dżem doprowadzamy do zagotowania w garnuszku (w razie potrzeby z dodatkiem 2-3 łyżek wody) i rozprowadzamy po śmietanowej warstwie.
- Teraz nadchodzi najgorszy moment. Sernik musimy pozostawić w lodówce na 24h. Niezła próba wytrwałości, prawda? ;)Przed podaniem lub nieco wcześniej należy przygotować jeszcze sos karmelowy. W niewielkim garnuszku podgrzewamy razem śmietankę, cukier, miód i masło. Gotujemy przez około 12-15 minut, aż sos zgęstnieje i będzie miał ładny kolor. Gotowym polewamy sernik.
Składniki:
Wykonanie:
Podziel się przepisem: