Zupa z czerwoną soczewicą i selerem naciowym – pyszna, bardzo pożywna i świetnie rozgrzewająca. Przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi zup! :)
Krótsze dni, coraz częstsza plucha oraz zimne wieczory i poranki nieubłaganie zaczynają dawać się we znaki i upewniać nas w przekonaniu, że to już jesień. Muszę Wam przyznać, że z wiekiem staje się coraz bardziej ciepłolubny, a pora jesienna i zimowa nie wywołuje u mnie już żadnych pozytywnych emocji. Plusy jesieni więc staram się znajdować w kulinariach. Jako że uwielbiam zupy, a w lecie, przy temperaturach sięgających 30 stopni, zajadanie się gorącymi zupami staje się raczej niemożliwe, nareszcie mogę powrócić do szaleństw w tym temacie. Nic tak przecież nie rozgrzewa w ciepłe dni jak talerz pysznej, gorącej zupy!
Dzisiaj mam dla Was przepis na jedną z tych zup, które lubię najbardziej – treściwą, pikantną i pożywną. Dokładnie taka właśnie jest ta zupa z czerwoną soczewicą i selerem naciowym.
Jeśli nie przepadacie za pikantną kuchnią zmniejszcie ilość ajvaru lub zastąpcie go łagodną wersją. Zupy tej również nie musicie miksować, jeśli nie przepadacie za taką formą zupy. Ja przygotowuję ją w obu wariantach – zarówno zmiksowaną, jak i niezmiksowaną.
Zobacz mój przepis na zupę z czerwoną soczewicą i selerem naciowym:
Zupa z czerwoną soczewicą i selerem naciowym
Składniki:
- bulion nieco ponad 1 litr
- czerwona soczewica 150 g
- cebula 1
- seler naciowy 3 łodygi
- czosnek 2 średnie ząbki
- pomidory 1 puszka
- passata pomidorowa 1 szklanka
- ajvar 2-3 duże łyżki*
- kolendra posiekana (opcjonalnie) 2 łyżki świeżej
- oliwa
- sól, pieprz do smaku
Wykonanie
- Wcześniej przygotowany bulion warzywny lub mięsny doprowadzamy do wrzenia i dodajemy do niego soczewicę. Sugerując się czasem przygotowania podanym na opakowaniu, soczewicę gotujemy około 10-15 minut dłużej (Powinna być lekko rozgotowana) co jakiś czas mieszając.
- W tym czasie na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy. Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojony w plasterki seler naciowy. Podsmażamy razem przez 3 minuty, a następnie dodajemy czosnek i całość smażymy przez kolejne 7 minut.
- Gdy warzywa zmiękną, na patelnie dodajemy pomidory, passatę i ajvar. Dokładnie mieszamy i (najlepiej pod przykryciem) dusimy przez 5-7 minut.
- Gdy soczewica będzie gotowa, do bulionu dorzucamy całą zawartość patelni.
- Doprawiamy solą, pieprzem i kolendrą (opcjonalnie). Gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut.
- Gotową zupę w razie potrzeby ponownie doprawiamy i blendujemy (jeśli chcecie by zupa była bardziej treściwa, można pominąć etap miksowania).